Zapasy Bydgoszcz - Facebook Zapasy Bydgoszcz - Instagram Zapasy Bydgoszcz - Twitter
Historia

Racibórz to miasto o wspaniałej historii i dniu dzisiejszym. Leży w Kotlinie Raciborskiej, w dolinie górnej Odry, a administracyjnie w południowej części woj. śląskiego. Mieszka w nim około 60 tysięcy ludzi. Należy do najstarszych śląskich miast, a Gall Anonim wspomniał o nim już w 1108 roku. W Średniowieczu był stolicą księstwa, które obejmowało Górny Śląsk, a prawa miejsce otrzymał przed rokiem 1217. Miasto w przeszłości wchodziło w skład Czech, Prus, Niemiec, a w granicach Polski znalazło się po 1945 roku. Do ciekawych postaci Raciborza należy zaliczyć księcia Jana Raciborskiego, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem obok naszego króla Władysława Jagiełły i Wawrzyńca, który był wybrany rektorem Akademii Krakowskiej.

Obecnie Racibórz, jako stolica Euroregionu SILESIA, przyciąga turystów bogatą architekturą oraz wyjątkowym, na skalę Polski i Europy, rezerwatem dzikiej przyrody. W przemyśle miasta występuje wiele jego gałęzi. Najbardziej znane przedsiębiorstwa to: Raciborska Fabryka Kotłów RAFAKO S.A., SGL GROUP THE CARBON COMPANY (wcześniej ZEW Zakłady Elektrod Węglowych S.A.), Zakłady Przemysłu Cukierniczego MIESZKO S.A.

Znaczące są sukcesy sportowców z Ziemi Raciborskiej. W przeszłości piłkarze Unii walczyli w I lidze (lata 1963-1965), a piłkarscy juniorzy wywalczyli dwukrotnie o mistrzostwo Polski, w latach 1954 i 1956. Były piłkarz, bramkarz reprezentacji Polski Hubert Kostka wywalczył z kolegami złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Obecnie piękne dziewczęta z Raciborza dwukrotnie wywalczyły mistrzostwo Polski w piłce nożnej (2008, 2009). Lekkoatleta Krzysztof Zwoliński ma w swoim dorobku srebrny medal olimpijski, a Barbara Kotowska to była mistrzyni świata w pięcioboju nowoczesnym.

Najbardziej i najczęściej swoimi występami i wynikami swoje miasto sławią zapaśnicy. Dzieje się tak od wielu lat, a rok 1996 to czas triumfu Ryszarda Wolnego na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

Sport zapaśniczy, ciężko atletyczny ma w Raciborzu już ponad 100-letnią tradycję. Jak podają historycy sportu (m.in. Antoni Steuer i Piotr Godlewski), w 1909 roku w Raciborzu istniał klub ciężko atletyczny, w którym Polacy mieli możliwość uprawiania tego sportu. W 1912 roku w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska, w których to uczestniczyli raciborzanie Zyrranek i Tomczik, a zawody te organizował istniejący już Okręg Śląski.

Klub Sportowy Unia Racibórz powstał w 1946 roku jako klub ZEW (Zakłady Elektrod Węglowych). Wszystko zaczęło się od piłki nożnej, później powstały inne sekcje, m.in. ciężko atletyczna (zapasy, ciężary).

Sekcja zapaśnicza powstała w 1946 roku w klubie Zryw Racibórz przy Cukrowni. Założyli ją Ernest Starzyński i Maksymilian Bugla.

 

Założyciele

Ernest Starzyński żył w latach 1911-1950. Raciborzanin. Uprawiał zapasy i podnoszenie ciężarów (rekordzista Polski – 415 kg w trójboju). Miał trzech synów: Jerzego, Piotra, Franciszeka. Właściciel piekarni, wspomagał ludzi potrzebujących, zatrudniał sportowców (ciężarowców, zapaśników).

Maksymilian Bugla – urodził się w Syrynii w 1912 roku. Zmarł w Raciborzu. Uprawiał zapasy i podnoszenie ciężarów. Był zawodnikiem Siły Chwałowice, TG Sokół II Katowice, Gwiazda Syrynia i Unii Racibórz. W 1936 roku wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów. Był organizatorem sportu, m.in. założył też kluby Gwiazda Syrynia, Związkowiec Racibórz, Dąb Brzeźnica. Wychował wielu wspaniałych zapaśników, m.in. Piotra Starzyńskiego i Henryka Skornię. Pracował w Zakładach Elektrod Węglowych w Raciborzu jako kierownik hotelu.

 

Sukcesy

W blisko 65-letniej historii klubu są one przeogromne, a zdobyte trofea i medale nie są możliwe do zliczenia. Medali wywalczonych w zawodach międzynarodowych, krajowych i regionalnych są z pewnością tysiące. Wywalczyli je zapaśnicy, których także należy liczyć nie w setkach, a tysiącach.

Warte odnotowania są sukcesy drużynowe. Rok 1954 to początek sukcesów, m.in. drużynowe mistrzostwo Opolszczyzny i awans do II ligi państwowej. Druga liga owocuje trzecim miejscem w 1962 roku i drugim w 1963 roku, a w 1965 roku raciborzanie awansowali do I ligi. Awans wywalczyli następujący zawodnicy: Jerzy Jaroszek, Gerard Widryński, Ryszard Krzyżyk, Jan Pieła, Paweł Tanżyna, Joachim Starzyński, Piotr Starzyński, Stanisław Trojan, Jerzy Siedlaczek, Wiktor Zarzecki, który był także trenerem. Funkcję kierownika sekcji pełnił wtedy Jerzy Białobrzeski. W 1967 roku Unia w walkach o drużynowe mistrzostwo Polski zajęła piąte miejsce.

Rok 1971 przyniósł niezwykle zdolnym, ambitnym i pracowitym zapaśnikom Unii tytuł drużynowego mistrza Polski. W 1972 roku uplasowali się na drugim miejscu. Przyczynili się do tego: Aleksander Zajączkowski, Jerzy Jaroszek, Marian Zembik, Józef Wochnik, Jan Pieła, Mirosław Henrykowski, Tadeusz Kachel, Władysław Szewczyk, Joachim Tanżyna, Paweł Tanżyna, Andrzej Ersetic, Gerard Krupa, Joachim Starzyński, Antoni Lodzik, Stanisław Trojan, Piotr Starzyński, Jan Szmanita, Joachim Szmanita, Kazimierz Kucia, Wiktor Zarzecki – trener, Henryk Delong – kierownik drużyny. W tym okresie unici zdobywali też drużynowe mistrzostwa Polski juniorów.

Z kolejnego tytułu w Drużynowych Mistrzostwach Polski raciborzanie cieszyli się w roku bieżącym, bowiem liga drużynowa za rok 2009 dokończyła rozgrywki w styczniu tego roku. Tytuł dla Raciborza wywalczyli: Dawid Ersetic, Grzegorz Wanke, Dawid Karaciński, Mateusz Wanke, Mateusz Wolny, Paweł Poślad, Artur Michalkiewicz, Łukasz Banak. Trener: Piotr Szczeponiok. Komentarzem dla tego wspaniałego dla Raciborza wydarzenia sportowego niech będzie wypowiedź Ryszarda Wolnego, mistrza olimpijskiego, trenera kadry narodowej: „Dawid Ersetic i Mateusz Wolny to raciborzanie złotej drużyny. Mają szansę pojechać na igrzyska w Londynie. Są w idealnym wieku”.

Trzeba dodać, że to już trzecie drużynowe mistrzostwo Polski dla MKZ Unia Racibórz za ubiegły sezon. Wcześniej wywalczyli je kadeci i juniorzy (chodzi o województwo śląskie, gdzie większość zawodników wywodziła się z Unii, a także ich trener Piotr Szczeponiok). W skład mistrzowskiej drużyny kadetów wchodzili: Arkadiusz Gucik, Jarosław Dżedżora, Marek Fijas, Łukasz Sutowicz (Pogoń Ruda Śląska), Mateusz Oliwa, Mateusz Sutowicz (Pogoń Ruda Śląska), Dawid Ersetic, Grzegorz Wanke (ZKS Miastko), Mateusz Wardęga, Krzysztof Bańczyk, Vadim Łaszewicz, Mateusz Pukas (Dąb Brzeźnica), Mateusz Fafiński (AZS-AWF Warszawa). Drużyna juniorów: Jarosław Dżedżora, Łukasz Sutowicz, Mateusz Sutowicz, Mateusz Oliwa, Dawid Ersetic, Dawid Kareciński, Mateusz Wardęga, Mateusz Kasprzak, Paweł Drzeżdżon, Mateusz Wanke, Vadim Łaszewicz, Piotr Żurawik, Mateusz Wolny, Jacek Bileński, Piotr Feliński, Szymon Guzda.

Wyliczankę sukcesów indywidualnych wypada rozpocząć od Ryszarda Wolnego.

 

Ryszard Wolny

Urodzony w Raciborzu 29 marca 1969 roku. Klub KS Unia i MKZ Unia Racibórz od 1979 roku. Trenerzy: Aleksander Zajączkowski, Piotr Starzyński i Bogdan Merkel, w kadrze: Stanisław Krzesiński i Ryszard Świerad. Absolwent studiów trenerskich w Instytucie Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim. W swojej bogatej karierze sportowej odniósł wiele wspaniałych sukcesów, m.in.:

MEJM – 1987 - I,

MEJ – 1988 – I,

MES – 1989 – I,

MŚJ - 1989 – III,

MES – 1990 – III,

MŚS – 1990 – III,

MES – 1995 – II,

IO – 1996 – I,

MES – 1999 – II.

Dwukrotny zwycięzca w turnieju im. Władysława Pytlasińskiego.

MPS – 10 x I (1989, 1993-2001).

Pięciokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich (1988, 1992, 1996, 2000, 2004).

Po igrzyskach w Atenach w 2004 roku podjął decyzję o zakończeniu kariery sportowej. Jako zawodnika bardzo uroczyście żegnano go na turnieju imienia Władysława Pytlasińskiego, w sierpniu 2005 roku w Raciborzu.

Wielki mistrz z zawodnika stał się trenerem i działaczem, chociaż te funkcje w Unii pełnił już wcześniej (m.in. od 24 lutego 2000 roku przez dwie kadencje był w MKZ Unia prezesem ds. sportowych). W listopadzie 2005 roku Zarząd PZZ wybrał go trenerem kadry narodowej w zapasach w stylu klasycznym. Cieszy się niezwykłym zaufaniem i szacunkiem, nie tylko w środowisku zapaśniczym. Jest ceniony i szanowany przez mieszkańców Raciborza, którzy w 2006 roku wybrali go Radnym Rady Miasta, gdzie pełni funkcję przewodniczącego komisji do spraw Kultury, Oświaty, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Od najmłodszych lat jest niezwykle pracowitym człowiekiem. Będąc jeszcze młodziutkim zawodnikiem, zostawał po treningach, żeby dalej ćwiczyć, przez co zmuszał trenerów do pozostawania na sali. Musiał mieć przecież opiekę- wyznał mi to kiedyś Jan Średniewski (obecnie prezes UKS, GKS Orzeł Katowice). Ma wspaniałego syna Mateusza, tegorocznego brązowego medalistę Mistrzostw Europy Juniorów. Uwielbia psy obronne.

 

Aleksander Zajączkowski

Urodzony 10 stycznia 1950 roku w Głubczycach. Klub: KS Unia Racibórz. Trener: Piotr Starzyński. Po zakończeniu kariery sportowej nie opuścił maty, zajmując się szkoleniem młodzieży w KS Unia Racibórz. Właśnie on był pierwszym trenerem Ryszarda Wolnego. Występował w wadze 48 kg. Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. W Mistrzostwach Świata zajął 4. miejsce (Katowice 1974). Trzykrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów (1974, 1975, 1977). Brat Aleksandra, Tomasz, jest cenionym sędzią zapaśniczym klasy międzynarodowej i Wiceprezesem Śląskiego Związku Zapaśniczego.

 

Medaliści zawodów światowych i europejskich

Bolesław Mackiewicz – MŚ – 1965 – II

Dariusz Ciechanowski – MEJ – 1984 – III

Roland Ćwik – MEJM – 1984 – III
Ryszard Wolny – MEJM – 1987 – I, MEJ – 1988 – I, ME – 1989 – I, MŚJ - 1989 – III, ME – 1990 – III, MŚ – 1990 – III, ME – 1995 – II, IO – 1996 – I, ME – 1999 – II

Sylwia Bileńska – ME – 2003 – III, MŚJ – 2003 – III, AMŚ – 2004 – I, ME – 2005 – III, AMŚ – 2006 – III

Rafał Pyka – MEJ – 2005 – III

Wojciech Zieziulewicz – MEKad. – 2006 – II

Kamil Błoński – MEJ – 2008 – III

Dawid Ersetic – MEJ – 2010 – III

Mateusz Wolny – MEJ – 2010 – III

 

Osobowości

Piotr Starzyński – syn Ernesta, urodzony 3.09.1941 w Raciborzu. Zapasy zaczął uprawiać w 1947 roku w KS Unia Racibórz. Jego trenerem był Maksymilian Bugla. Dyscyplinę tę uprawiał przez 20 lat, odnosząc wiele sukcesów, m.in. dziesięciokrotnie wywalczył tytuł wicemistrza Polski. Dwukrotnie był na podium w Turniejach im. Władysława Pytlasińskiego, a przez wiele lat członkiem kadry narodowej w zapasach w stylu klasycznym. Wychowawca m.in. Ryszarda Wolnego i Aleksandra Zajączkowskiego.

Przez trzy kadencje pełnił funkcję członka Zarządu PZZ. Był też wiceprezesem Zarządu Śląskiego Związku Zapaśniczego. W latach 2000-2002 pełnił funkcję Prezesa Zarządu MKZ Unia Racibórz. – Gdyby nie zapasy i Unia, nie byłbym tam, gdzie jestem – podkreśla na każdym kroku.

 

Grzegorz Pieronkiewicz – urodzony 4.08.1975 w Katowicach. Uprawiał zapasy klasyczne w GKS Katowice (1989-1992) i KS Unia Racibórz (1992-1999), kategoria 100, +100 i 130 kg. Był zawodnikiem o wspaniałych warunkach fizycznych. Trenerzy: Piotr Szczeponiok, Antoni Masternak, Paweł Rozenbajger, Piotr Starzyński, Stanisław Krzesiński, Ryszard Świerad.

W swoim dorobku sportowym posiada trzy tytuły wicemistrza Polski seniorów i trzy tytuły międzynarodowego wicemistrza Polski seniorów, 15-krotnie zdobywał mistrzostwo Polski w kategoriach młodzieżowych, 2-krotnie zajął czwarte miejsce Mistrzostw Świata Juniorów oraz raz czwarte miejsce Mistrzostw Europy Juniorów. Pamiętam jego wspaniałą, dramatyczną finałową walkę z Andrzejem Wrońskim o mistrzostwo Polski AD 1997 w kategorii wagowej 125 kg. Pojedynek był niezwykle ciekawy, wyrównany i zacięty. Po pięciu minutach Wroński prowadził 1:0. Dogrywka wyniku nie zmieniła. Pieronkiewicz musiał zadowolić się srebrem. Rok wcześniej w Turnieju im. Władysława Pytlasińskiego Pieronkiewicz zajął trzecie miejsce.

Obecnie pełni wiele odpowiedzialnych funkcji w polskich i śląskich zapasach. W latach 2004-2008 był członkiem Zarządu PZZ, gdzie pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji I Ligi Drużynowej. Od 2004 roku jest Wiceprezesem Śląskiego Związku Zapaśniczego, a od 2008 roku jest Wiceprezesem PZZ. Działacze MKZ Unia w 2002 roku powierzyli mu funkcję Prezesa Zarządu. To była trafna decyzja. Prezes Pieronkiewicz skupia wokół siebie grupę wspaniałych działaczy i sponsorów, sprawnie organizuje pracę klubu, a jego młodzi podopieczni osiągają liczące się wyniki sportowe w Polsce i Europie, np. Rafał Pyka – III MEJ 2005, Wojciech Zieziulewicz – II MEKad. 2006, Kamil Błoński – III MEJ 2008, Dawid Ersetic i Mateusz Wolny – III MEJ 2010. MKZ Unia organizuje w ostatnich latach wiele udanych zawodów rangi krajowej i międzynarodowej. Za niespełna rok będą to Mistrzostwa Świata Weteranów w zapasach w stylu klasycznym.

 

Bogdan Merkel

Pochodzi ze sportowej rodziny z Rudy Śląskiej, gdzie uprawiał zapasy w KS Pogoń. W latach 70. ub. wieku przeniósł się do KS Unia Racibórz. Trenerami jego byli: Brunon Frank, Piotr Starzyński i Stanisław Krzesiński. Może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami sportowymi – III Puchar Świata 1981, V Uniwersjada 1981, III Turniej im. Wł. Pytlasińskiego 1984, V MŚ 1985, I MPS 1985.

 

Adam Jaroszek

Urodzony w Raciborzu, pochodzi ze sportowej rodziny, jego ojciec Jerzy jako zapaśnik Unii był wielokrotnym mistrzem Polski. Adam Jaroszek to jeden z lepszych zawodników Unii, który walczył w klubie w latach 80. i 90. ub. wieku. Wywalczył wiele medali Mistrzostw Polski, z tytułami mistrzowskimi w kategoriach młodzieżowych włącznie. Przywoził medale z zawodów seniorskich. W MPS w Piotrkowie Trybunalskim w 1996 roku sprawił sobie i Unii miłą niespodziankę. W eliminacjach pokonał samego Józefa Tracza, jednak w finale kategorii 82 kg nie dał rady kolejnemu medaliście olimpijskiemu Piotrowi Stępniowi. Ale srebro było tym razem jak złoto. Był też trenerem młodzieży Unii. Od 2008 roku pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej PZZ, a od ubiegłego roku jest Wiceprezesem Zarządu MKZ Unia do spraw szkolenia.

 

Henryk Delong

Urodził się 12 listopada 1937 roku. Zmarł 9 sierpnia br. w Raciborzu. Ukończył Szkołę Techniczno-Zawodową w Rybniku (1995). Pracował w Zakładach Elektrod Węglowych w Raciborzu. W młodości uprawiał boks w sekcji bokserskiej w Rybniku i w Nysie. Trenerami jego byli: Alfred Szymura, Stanisław Konopacki i Piotr Radecki. Od 1963 roku, przez blisko 50 lat, działał w sekcji zapaśniczej KS Unia, później MKZ Unia Racibórz, przez większość czasu jako kierownik. Był członkiem Zarządu Okręgowego Związku Zapaśniczego w Katowicach (1982-1988) i długoletnim członkiem Zarządu KS i MKZ Unia Racibórz. Dla innych nie szczędził tego, co człowiek ma najcenniejsze – własnej krwi, był bowiem Honorowym Dawcą Krwi i działaczem PCK, w tym względzie wyróżniono go najwyższymi odznaczeniami, m.in. „Kryształowe Serce”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, srebrną i złotą odznaką „Zasłużony działacz kultury fizycznej”, medalem 50-lecia Polskiego Związku Zapaśniczego i wieloma innymi wyróżnieniami.

Żona: Łucja, synowie: Waldemar, którego tragiczną śmierć przeżył boleśnie i Adam. Był człowiekiem pogodnym, niezwykle koleżeńskim, o ujmującej łagodności. Sport, zapasy były jego życiem. I choć nie ma ludzi niezastąpionych, Heńka, „ikony” raciborskich zapasów, nam, którzy go znali, będzie bardzo brakować. Na raciborskim cmentarzu, 12 sierpnia br., w obecności jego najbliższych, sąsiadów, przedstawicieli władz Raciborza, działaczy PCK, Honorowych Dawców Krwi, a przede wszystkim przyjaciół i zapaśników z jego ukochanej Unii, pożegnano wspaniałego syna śląskich zapasów.

 

Mistrzowie Polski

Z dużym powodzeniem startowali raciborscy zapaśnicy w MPS. Pierwszy tytuł wywalczyli w 1966 roku na zawodach, które odbyły się w Krakowie, a stało się to za sprawą Pawła Tanżyny w wadze 70 kg. Mistrzami Polski Seniorów zostali Paweł Tanżyna, Jerzy Jaroszek, Aleksander Zajączkowski, Krzysztof Mudrecki, Bogdan Merkel, Ryszard Wolny i Sylwia Bileńska. Rekordzistą w tym względzie jest Ryszard Wolny, który po tytuł mistrza Polski seniorów sięgnął aż dziesięciokrotnie.

 

Trenerzy

W Unii było ich wielu i to znakomitych, którzy doprowadzali swoich zawodników do ogromnych sukcesów. Krótkie charakterystyki niektórych zostały przedstawione już wcześniej. Oto oni w kolejności chronologicznej:

Lata 40., 50., 60. XX wieku – Maksymilian Bugla, Ernest Starzyński, Joachim Holona, Wiktor Zarzecki.

Lata 70., 80. XX wielu – Wiktor Zarzecki, Piotr Starzyński, Jerzy Jaroszek, Stanisław Trojan, Paweł Tanżyna, Jan Pieła, Ginter Siedlaczek, Aleksander Zajączkowski, Franciszek Kampik, Andrzej Ersetic, Bogdan Merkel.

Lata 90. XX wieku i 00. XXI wieku – Piotr Starzyński, Bogdan Merkel, Ginter Siedlaczek, Jerzy Jaroszek, Adam Jaroszek, Krzysztof Zajączkowski, Jacek Kneć, Piotr Szczeponiok, Ryszard Wolny, Piotr Żurawik.

Obecnie trenerami w klubie są Piotr Szczeponiok (kadeci, juniorzy, seniorzy), Jacek Kneć i Piotr Żurawik (dzieci i młodzicy). Na treningi uczęszcza około 100 zapaśników.

 

Piotr Szczeponiok

Zapasy uprawiał w latach 70. i 80. ub. wieku w GKS Katowice. Z jego sukcesów sportowych odnotować należy brązowy medal w MPS i dwukrotne mistrzostwo w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Zdobywał też medale w Mistrzostwach Polski Juniorów, a w Mistrzostwach Śląska był wielokrotnym mistrzem i medalistą.

Jako trener prowadził zajęcia w GKS Katowice od 1992 roku do połowy lat 90. ub. wieku (likwidacja sekcji zapaśniczej). Był trenerem młodzieży w innych śląskich klubach, m.in. w RKS Siła Mysłowice i UKS Orzeł Katowice. Od 2002 roku jest trenerem MKZ Unia Racibórz. Będąc także trenerem kadry juniorów Śląskiego Związku Zapaśniczego, ze swoimi podopiecznymi w 2008 i 2009 roku wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski juniorów województw. Większość zawodników zwycięskiej drużyny stanowili zapaśnicy MKZ Unia.

 

Dzień dzisiejszy

Raz jeszcze wspomnijmy o ostatnich sukcesach. Rok 2009 to drużynowe mistrzostwo Polski seniorów, drużynowe mistrzostwo Polski kadetów i drużynowe mistrzostwo Polski juniorów województw. Jarosław Dżedżora, Dawid Ersetic i Arkadiusz Gucik to mistrzowie i medalista (Gucik) Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2009 i 2010; Mateusz Wanke, Mateusz Wolny, Jarosław Dżedżora to mistrz (Wolny) bądź medaliści Mistrzostw Polski Juniorów 2009 i 2010; Dawid Ersetic, Mateusz Wanke to medaliści Mistrzostw Polski Seniorów 2010, a Dawid Ersetic i Mateusz Wolny to tegoroczni brązowi medaliści MEJ.

Działacze

W pięknym i ciągle przeobrażającym się Raciborzu wspaniałych działaczy nigdy nie brakowało. Dzięki tym ludziom zapasy w Raciborzu były, są i będą. To oni zakładali kluby sportowe, zdobywali i zdobywają środki, tworzyli i tworzą bazę, organizowali i organizują znakomite zawody.

Prezes KS Unia – Karol Nowak (pierwszy Prezes klubu), Karol Szczepański, Jan Osiowski, Czesłąw Malcherek, Władysław Fajfer, Andrzej Kopka, Emanuel Libera, Alfons Kost, Andrzej Śladek, Władysław Dobryń, Jerzy Kusz, Jerzy Szpineter, Ireneusz Dereniowski.

Prezesi MKZ Unia – Piotr Starzyński (2000-2002) i Grzegorz Pieronkiewicz (od 2002).

Kierownicy sekcji zapaśniczej – Maksymilian Bugla, Joachim Tanżyna, Adam Romaniuk, Joachim Holona, Rudolf Skornia, Henryk Delong, Jerzy Białobrzeski i dalej ponownie Henryk Delong przez dziesiątki lat.

Działacze MKZ Unia od 2000 roku – Piotr Starzyński, Mirosław Tabor, Ryszard Wolny, Grzegorz Pieronkiewicz, Wiesław Hanczarek, Henryk Delong, Roman Majnusz, Grzegorz Kolasa, Mirosława Bajer, Mieczysław Siorak, Roland Lukas, Jerzy Iwanik, Zygmunt Grzegorczyk, Mirosław Turkiewicz, Piotr Sudek i wielu, wielu innych.

 

Baza materialna

Klub ma bardzo dobre warunki do uprawiania zapasów. Mieści się przy ulicy Staszica 20 w Raciborzu. Budynek należy do klubu na zasadach wieczystego użytkowania. Główna sala treningowa została w ostatnim czasie gruntownie zmodernizowana. Materace zapaśnicze o powierzchni blisko 350 metrów kwadratowych przykrywa, tej samej wielkości, jeden wielki pokrowiec zapaśnicy z trzema polami walki. W klubowym budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, co w jakimś stopniu pokrywa działalność statutową. Klub proponuje wygodne i niedrogie pokoje dla grup i gości indywidualnych, kompletnie wyposażoną, profesjonalną siłownię, nowoczesne solarium, fitness klub, saunę, gabinet odnowy biologicznej (masaże, hydromasaże i profesjonalne zabiegi fizykoterapeutyczne).

Na podkreślenie zasługuje fakt, że baza Unii z każdym rokiem staje się coraz lepsza. To idealne warunki na Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży, który raciborskiemu klubowi przyznało Ministerstwo Sportu. Starania klubu w tym względzie wspierał Prezydent Miasta Mirosław Lenk. Wszak są tu nie tylko znakomite warunki do treningu, ale odnoszący sukcesy trenerzy Piotr Szczeponiok i Krzysztof Ołenczyn.

 

Organizacja zawodów

Działacze Unii zorganizowali wiele zapaśniczych zawodów. Racibórz był dwukrotnie organizatorem Turnieju im. Władysława Pytlasińskiego (2005 i 2010). Za każdym razem w imprezach wystąpiły światowe sławy sportu zapaśniczego, nie zabrakło medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.

Mistrzostwa Polski Seniorów w zapasach w stylu klasycznym raciborzanie organizowali siedmiokrotnie. Pierwszy raz zawody tej rangi przeprowadzono w 1977 roku. Ostatnie zorganizowane w Raciborzu MPS miały miejsce w 1999 roku. Najwięcej zorganizowano ich w latach 90. ub. wieku, bo aż czterokrotnie (1992, 1994, 1997, 1999).

Inne zorganizowane w Raciborzu imprezy zapaśnicze to m.in. Poland Open, Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów czy Drużynowe Mistrzostwa Polski. Wielokrotnie odbyły się tutaj zawody rangi wojewódzkiej. Organizowane są także imprezy specyficzne, jak Mistrzostwa Polski w zapasach plażowych, poświęcone pamięci założyciela klubu Ernesta Starzyńskiego czy ku pamięci bohaterskich strażaków imienia kapitana Andrzeja Kaczyny i druha Andrzeja Malinowskiego, którzy 18 lat temu zginęli w czasie gaszenia lasów w okolicy Kuźni Raciborskiej. Były zawody poświęcone byłemu członkowi Zarządu MKZ Unia Wiesławowi Hanczarkowi, który zmarł przedwcześnie, zostawiając po sobie bolesną pustkę. Ten wspaniały człowiek, który był Prezesem Zarządu JAS-FBG S.A. hojnie wspomagał zapaśników Unii. Sponsorował nie tylko Unię i sport, ale także kulturę. Był autentycznym mecenasem, służył ludziom, których kochał i szanował, czego codziennego dawał dowody.

Raciborskie zawody zawsze cechuje obecność licznej grupy kibiców, którzy są znawcami zapaśnictwa, potrafią umiejętnie i gorąco dopingować.

 

Sponsorzy

JAS-FBG S.A., RAFAKO, MEVAGO, PPUH Instal-Tech Józef Kłosek i Wojciech Duda, Borbud – zakład ogólnobudowlany, Apteka pod Różami, Silbud, Silesia Invest, Sonbud Firma Remontowo-Budowlana Sonia Jasiukajc, Przedsiębiorstwo Majnusz, Intercontract, Budan Sp. z o.o. Przesiębiostwo Budowlane, PK Racibórz TIKR Filigran, Winiarski Eksport-Import, Ochrona Partner Security.

 

W Raciborzu jest wszystko dla zapasów: tradycje, wyniki, znakomici trenerzy i działacze, baza materialna, przychylna władza samorządowa i szczodrzy sponsorzy, dlatego w tym mieście o zapasy możemy być spokojni.